ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Czekolada i czerwone wino – „pyszny” sposób przeciwbólowy, dzięki resweratrolowi zawartemu w ich składzie.

Resweratrol

Znaleziony w czerwonym winie, czerwonych lub purpurowych winogronach, niektórych jagodach i ciemnej czekoladzie – resweratrol jest naturalnie występującym związkiem polifenolowym, który został rozreklamowany jako potencjalny środek na wiele schorzeń związanych z wiekiem, w tym chorobami serca, cukrzycą, rakiem, i chorobą Alzheimera.

Dla osób cierpiących na „chroniczny” ból, istnieje także inna możliwość w postaci spożycia ulubionych potraw – winogron, czerwonego wina czy gorzkiej czekolady.
W „potrawach” tych  występuje naturalny związek zwany resweratrolem  – substancja działająca przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Naukowcy dowiedli że resweratrol może być korzystny w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów bólowych.

“Ból jest przejściowy. Może trwać minutę, godzinę, dzień albo rok, ale w końcu zaniknie i coś innego zajmie jego miejsce.Gdybym się poddał, trwałby zawsze.”

Lance Armstrong

Działanie przeciwbólowe – przykład

Ból po zabiegu chirurgicznym – nawet po całkowitym wygojeniu się rany – może trwać do 6 miesięcy lub nawet dłużej. Jest potwierdzone, że resweratrol blokuje receptory bólu w organizmie, a jego działanie następuje na poziomie komórkowym. Jak wiemy wszyscy z naszego otoczenia, ciągle w szpitalach są wykonywane zabiegi operacyjne na różne schorzenia. Większość pacjentów po operacji odczuwa dyskomfort i ból przez wiele miesięcy. Każda osoba,  która miała do czynienia z przewlekłym bólem, wie, jak może być frustrujące.

Tabletki przeciwbólowe mogą zmniejszyć cierpienie, ale nie eliminują prawdziwej przyczyny bólu i mogą prowadzić do uzależnienia. Oczywiście żaden owoc lub warzywo nie może złagodzić bólu, jeśli ktoś nie zmieni swoich ogólnych nawyków żywieniowych.

Wybory żywieniowe

Nasze „wybory żywieniowe” mają tendencję do utrzymywania lub nasilania stanów „chorobowych”, ponieważ większość osób spożywa żywność przetworzoną, zamiast skupić się bardziej na naturalnych produktach. Mało ruchliwy styl życia, tłuste jedzenie i posiłki spożywane na szybko, prowadzą do otyłości, a tym samym do różnych schorzeń. Zawsze mamy jednak wybór i możemy to zmienić – zacząć odżywiać się bardziej „zdrowo”.

Najbardziej znanymi  źródłami resweratrolu są; winogrona, jagody i czerwone wino.  Formą resweratrolu jest trans-resweratrol,  powszechnie występujący w suplementach. Zwolennicy często twierdzą, że trans-resweratrol jest najbardziej stabilną formą resweratrolu.

Jeśli uważasz że  „zdrowe serce” jest wynikiem picia czerwonego wina, z zastrzeżeniem że ograniczone do jednego lub dwóch małych kieliszków – to wszystko jest w porządku. Jednak lekarze nie zachęcają pacjentów do przyjęcia nawyku picia, ponieważ nadmierne picie prowadzi do szkodliwych skutków dla organizmu, zwłaszcza jeśli istnieje rodzinna historia nadużywania alkoholu. Pamiętaj również, że nie ma dowodów, że przeciwutleniacz z czerwonego wina pomaga ci żyć dłużej.
Jeśli wyznajesz filozofię „wszystko z umiarem” i nie chcesz nadużywać czerwonego wina, będziesz szczególnie szczęśliwy wiedząc, że możesz już czerpać korzyści zdrowotne z resweratrolu w innej postaci (suplementy).

Lek na raka

Istnienie związku pomiędzy resweratrolem, a uśmierzaniem przewlekłego bólu nie jest jedynym związkiem. Mamy również do czynienia ze związkiem pomiędzy resweratrolem, a leczeniem pewnych typów nowotworów. Szereg wstępnych badań sugeruje, że resweratrol może mieć działanie przeciwnowotworowe, np.: w badaniu na zwierzętach z 2016 roku, resweratrol hamował odrastanie guza jajnika po chemioterapii. Opublikowane w Cancer, wyniki badań wykazały, że resweratrol hamował wychwyt glukozy przez komórki rakowe (życie komórek nowotworowych zależy od glukozy, jako źródła energii).
Należy tutaj wspomnieć o tym, że aspiryna też zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, ale długotrwałe jej stosowanie prowadzi do wrzodów żołądka. Dlatego też, resweratrol został zaproponowany jako dodatek do aspiryny, aby zmniejszyć ten niepożądany efekt uboczny.

Jeśli rozważasz stosowanie suplementów resweratrolu, rozważ jego zalety i wady. Możesz porozmawiać też ze swoim „lekarzem”, czy jest to odpowiednie dla Ciebie.

Istnieją dowody na to, że resweratrol może być skutecznym środkiem przeciwbólowym. Spróbuj sam. Nawet jeśli nie osiągniesz zamierzonego efektu, nadal można cieszyć się smakiem wina i czekolady!

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *