ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Czosnek ( Allium sativum L.)  jest znany, przez niektórych niedoceniany, przez jeszcze innych omijany ze względu na zapach. Dla niektórych to lek – samo zdrowie.

Czosnek jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym,  może zapobiegać przeziębieniu, gdy jest przyjmowany regularnie, w przypadku choroby może przyspieszać proces powrotu do zdrowia. Może nie wszyscy o tym wiemy, że czosnek ma pozytywny wpływ na cały organizm ludzki, szczególnie na układ krążenia. Swoim działaniem czosnek hamuje agregację i adhezję płytek krwi, reguluje napięcie mięśniowe, działa antyoksydacyjne zapobiegając tym samym rozwojowi miażdżycy, zakrzepicy i nadciśnienia tętniczego. Osoba spożywająca regularnie czosnek może opóźnić proces miażdżycowy o 15 lat.

“Niech twoje jedzenie będzie lekarstwem, a twoje lekarstwo będzie pokarmem.”

Hipokrates

Ojciec medycyny wiedział, o czym mówi. Podczas gdy nowoczesna lub „alopatyczna” medycyna istnieje już od nieco ponad stu lat, medycyna naturalna (w tym stosowanie ziół kuchennych jako lekarstw) istnieje już od tysiącleci.

Ze względu na właściwości oczyszczania krwi czosnek jest znany z poprawy gojenia trądziku, wysokiego poziomu cholesterolu i skrzepów krwi. Stosowanie czosnku w schorzeniach serca i układu krążenia odgrywa decydującą rolę, poprawa on również przepływu krwi.

Czosnek zwiększa właściwości obronne organizmu, wzmacniając i regulując reakcje komórkowe układu immunologicznego. Ze względu na skład można o nim mówić jako o naturalnym antybiotyku. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym.

Najlepszym sposobem na zjedzenie czosnku jest pokrojenie go lub posiekanie na surowo.

Włożenie czosnku do mikrofalówki zabija aktywne składniki, więc jeśli masz zamiar go podgrzać, zrób to za pomocą kuchenki lub piekarnika. Podczas gotowania potraw najlepiej jest dodawać czosnek w ostatnich dziesięciu minutach, aby nie „ugotować” wszystkich aktywnych składników.

Jeśli jesteś zainteresowany korzyściami czosnku, ale martwisz się o oddech (intensywny zapach czosnku), możesz skorzystać z czosnku w postaci suplementu (bez zapachu). Czosnek może być stosowany przez dzieci (powyżej 3 roku życia), dorosłych oraz osoby starsze.

Uwaga:

Jeśli stosujesz antykoagulant (rozcieńczalnik krwi), przed użyciem czosnku skonsultuj się ze swoim lekarzem. Nadmierne spożycie czosnku może pogorszyć układ trawienny, więc zacznij powoli, aby zobaczyć, jak reaguje twoje ciało. W przypadku innych wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Poniżej zamieszczam przepis, który „funkcjonuje” w moim otoczeniu. Jeśli masz przeziębienie lub infekcję bakteryjną, ten przepis możesz wykorzystać u siebie, bo ma wiele zalet!

Antybakteryjny sok pomidorowy

  • 100ml soku pomidorowego
  • 1-2 ząbki czosnku
  • Szczypta oregano
  • Szczypta goździków
  • Szczypta pieprzu cayenne
  • Szczypta kurkumy
  • Szczypta soli

Wlać 100 ml soku pomidorowego do szklanki, posiekać lub pokroić od jednego do dwóch ząbków czosnku i dodać do soku, a następnie dodać resztę przypraw. Wymieszać wszystko razem łyżeczką i odstawić na jakiś czas (czas zależny od indywidualnych upodobań osoby, która będzie to spożywać), aby składniki „wymieszały” się swoimi właściwościami. Pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność, szczególnie w przypadku pieprzu cayenne, ponieważ jest to „gorąca” przyprawa.

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *