ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Czy suplementy pomagają w  leczeniu BPH, tj. łagodnego rozrostu gruczołu krokowego? Aby odpowiedzieć  na to pytanie musisz trochę poszukać, by znaleźć odpowiednie suplementy i zastosować je w leczeniu BPH. Niektórzy mężczyźni z dolegliwością BPH odzyskali zdrowie dzięki stosowaniu suplementów.  Można znaleźć wyniki przynajmniej kilku badań naukowych, które pokazują że suplementy mogą być dobrym wyborem w leczeniu tego schorzenia.

Kiedy masz BPH ( łagodny rozrost gruczołu krokowego), twoja prostata jest większa niż normalnie. Może powodować problemy, takie jak słaby strumień przy oddawaniu moczu lub trzeba często oddawać mocz w ciągu całego dnia. Twój lekarz może zaproponować lek na receptę, aby leczyć Twoje objawy, ale może się okazać, że skutki uboczne są zbyt duże. A z innej strony niektóre osoby wolałby w mniejszym stopniu i  nie tak często  zażywać leki z apteki.

Regularność stosowania suplementów może być nie tak rygorystyczna, jak leki przepisywane przez lekarza.

“Nie ma chorób nieuleczalnych – brak tylko dobrej woli. Nie ma bezwartościowych ziół – brak tylko wiedzy.”

Awicenna

Jakość suplementów, bezpieczeństwo w zażywaniu i efekty działania mogą się różnić w zależności od producenta i składu. Najlepiej porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek suplementu, gdyż niektóre mogą powodować problemy, jeśli używamy ich razem z lekami na receptę, terapiami lub badaniami, którym powinieneś się poddać i których możesz potrzebować.

Najczęstsze suplementy – substancje aktywne

Najlepiej poznanymi, najczęściej stosowanymi suplementami – substancjami aktywnymi do leczenia BPH są:

 1. Beta-sitosterol
 2. Pygeum
 3. Ekstrakt z pyłków traw żyta
 4. Saw Palmetto

Beta-sitosterol: Jest to substancja występująca w wielu roślinach (Jest jednym z kilku fitosteroli (steroli roślinnych) o strukturze chemicznej podobnej do struktury cholesterolu. Sitosterole to białe, woskowe proszki o charakterystycznym zapachu. Są hydrofobowe i rozpuszczalne w alkoholach. Wg; wikipedia.org).  Nie wpływa ona na wielkość prostaty, ale może pomóc w opróżnieniu pęcherza i zapewnić silniejszy przepływ moczu. Może również poprawić inne objawy BPH.

Pygeum: Pochodzi z kory afrykańskiej śliwy. Badania pokazują, że niektórzy mężczyźni z BPH po zażyciu suplementów z tą substancją, budzą się rzadziej w nocy, aby iść oddać mocz, mniej razy oddają mocz w ciągu dnia, mają silniejszy strumień moczu i lepiej wypróżniają pęcherz.

Inne badanie podaje, że pygeum łagodzi objawy, ale nie zmniejsza rozmiarów prostaty. A jeszcze w innym badaniu stwierdzono, że aktywne składniki pyru mają cechy odwracające i zapobiegające objawom.

Ekstrakt z pyłków traw żyta: Ta substancja może poprawiać wiele objawów BPH, takich jak:

 • poprawia funkcjonowanie prostaty i przeciwdziała jej przerostowi
 • w wyniku długotrwałego stosowania powoduje skurczenie powiększonej już prostaty
 • zmniejsza uczucie „zalegania” moczu w pęcherzu i lepsze wydalanie
 • łagodzi stany zapalne przewodu moczowego
 • wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego
 • posiada właściwości antyoksydacyjne
 • zmniejsza potrzebę częstego oddawania moczu
 • zapewnia lepszy przepływ.

Saw Palmetto: Palma sabalowa – roślina należąca do rodzaju arekowatych, naturalnie występująca na terenach Ameryki Północnej. Niektóre badania wykazały korzyści z wyciągu z owocu palmy sabalowej – pomaga utrzymać właściwe funkcje układu płciowo-moczowego mężczyzn. Inna badania wykazują, że palmetto nie daje jednak tak pozytywnych efektów w zmniejszeniu wielkości gruczołu krokowego. Mężczyźni mogą jednak próbować zastosować je w leczeniu  i mieć nadzieję na złagodzenie typowych objawów BPH.

W suplementacji wykorzystuje się ekstrakt z owoców palmy sabałowej, do łagodzenia przerostu prostaty (I i II stopień). Stosowany także profilaktycznie. Sabal wchodzi także w skład preparatów ziołowych wspomagających pracę układu hormonalnego.

W przypadku mężczyzn, którzy odnieśli „sukces” z  wykorzystaniem Saw palmetto, najczęściej pozytywne efekty stosowania „pokazują się” po upływie około 4 do 6 tygodni.

Inne suplementy, które pokazują nadzieję że ich stosowanie może być pomocne w leczeniu prostaty i BPH. Badania wykazują obiecujące oznaki że mogą pomóc, ale tych badań jest mniej, gdyż większość badaczy skupia się nad bardziej powszechnymi opcjami.

 • Nasiona dyni: Ekstrakt z pestek dyni wydaje się pomagać w objawach BPH i może zmniejszać rozmiar prostaty. Może być również pomocny w połączeniu z innymi suplementami.
 • Pokrzywa: Dla mężczyzn pokrzywa zapewnia wsparcie dla gruczołu krokowego oraz chroni dolne drogi moczowe. Może pomóc w przepływie moczu. Czasami stosuje się go wraz z innymi suplementami w leczeniu objawów BPH.

Są też suplementy (substancje aktywne), o których jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy są przydatne. Wczesne studia wyglądają dobrze, ale lekarze potrzebują znacznie więcej danych na ich temat. Niektóre z nich obejmują:

 • Wodny czosnek (ekstrakt czosnku w wodzie)
 • Ekstrakt ligniny z siemienia lnianego
 • Ostropest plamisty
 • Sproszkowana, suszona żurawina
 • Kwercetyna (na przykład w jabłkach, herbacie i czerwonych winogronach)
 • Czerwona koniczyna
 • Selen
Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

  1

Może ci się spodobać również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *