ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Prostata to mały gruczoł umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. W dojrzałym wieku bywa powodem dolegliwości – przerostu gruczołu krokowego. Objawami „kłopotów” z prostatą to problemy przy oddawaniu moczu, bóle w okolicy lędźwiowej i miednicy, zaburzenia erekcji, krew w moczu. Nowotwór prostaty (rak gruczołu krokowego) jest jednym z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. 

Jak stwierdzić nowotwór – „raka” gruczołu krokowego?

Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie powyższe objawy, powinien odwiedzić swojego lekarza, który wykona badanie per rectum (badanie prostaty przezodbytnicze) lub bardziej specjalistyczne badania: wykonanie USG gruczołu krokowego,  oznaczenie we krwi markerów nowotworowych – antygenu PSA, zrobienie biopsji prostaty.

“W medycynie liczy się każde życie – każda najmniejsza szansa uratowania życia.”

Hanna Krall

Nowotwory

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie nowotwory prostaty są takie same. Wiele nowotworów rozwija się bardzo powoli lub wcale i nie wywołuje żadnych objawów . Tego rodzaju guzy nazywa się leniwymi.

Rak gruczołu krokowego występuje głównie u starszych mężczyzn – średni wiek w momencie rozpoznania wynosi 66 lat, a ponieważ leczenie chirurgiczne i radioterapia mogą mieć niepożądane skutki uboczne, takie jak impotencja lub nietrzymanie moczu. Logiczną rzeczą do zrobienia w takich przypadkach, są bieżące badania i obserwacja –  oznacza to, okresowe kontrole i ponowną ocenę agresywności nowotworu.

Prawie 100% pacjentów, u których rak nie rozprzestrzenił się poza ich prostatę, żyje co najmniej pięć lat, po postawieniu diagnozy. Innymi słowy, czas potrzebny, aby niechciany guz prostaty rozwijał się i powodował szkody u pacjentów (jeśli kiedykolwiek wystąpi), jest często dłuższy, niż ich pozostały czas życia.

Agresywne nowotwory

Inne nowotwory (raki) prostaty są jednak agresywne, szybko rosnące i potencjalnie śmiertelne. Wymagają szybkiego leczenia. Im wcześniej zostaną wykryte, tym większe szanse na sukces.

Pacjenci, u których rak jest nadal względnie ograniczony do ich prostaty i pobliskiej tkanki po zdiagnozowaniu, prawie na pewno przeżyją jeszcze pięć lat. Ale ci, u których rak prostaty rozprzestrzenił się na odległe węzły chłonne, kości lub inne narządy, ma ponury 29% wskaźnik przeżycia pięcioletniego. Możesz więc zrozumieć, dlaczego wczesne wykrywanie jest ważne. Ale to tylko połowa sukcesu. Będąc w stanie przewidzieć przebieg rozwoju raka prostaty u pacjenta, decydujące jest to, czy jest to wolno rosnący, łagodny, agresywny, szybko rozprzestrzeniający się lub coś pośredniego.

Przez większość XX wieku jedynym „testem”, który wykonywał badania przesiewowe w kierunku raka prostaty, był nasmarowany palec wskazujący  lekarza w gumowej rękawiczce – test przez odbytnicę (per rectum). Sondowanie narządu pod kątem objawów powiększenia lub grudek dało wskazówkę, czy guz był obecny. Ale nie było to definitywne, z pewnością nie było wygodne i nie mogło dostarczyć żadnych informacji na temat prawdopodobnego przebiegu raka. Jak można sobie wyobrazić, zanim guz prostaty był wystarczająco duży, by go poczuć, prawdopodobnie był dość zaawansowany, co oznaczało, że prawdopodobnie nie był uleczalny. Nie była to idealna metoda wczesnego wykrywania raka prostaty.

Następnie przyszedł test PSA. Wykrywa ilość białka zwanego antygenem specyficznym dla prostaty, który jest wytwarzany przez komórki gruczołu krokowego i krąży w krwioobiegu.

CDN…. Prostata…..

Prostata – ziołowa kuracja

Suplementy diety wspomagają funkcjonowanie gruczołu krokowego i hamują rozwój BPH. Są to preparaty roślinne z kompozycją ekstraktów z palmy sabałowej, pokrzywy, cynku i selenu. Palma sabałowa hamuje rozrost prostaty i poprawia przepływ moczu, pokrzywa działa moczopędnie. Tego typu specyfiki mogą odsunąć w czasie stosowanie leków syntetycznych, nie powodują skutków ubocznych i nie osłabiają libido.

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *