ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Nowe narzędzie do badań przesiewowych w kierunku raka prostaty oferuje lepszą dokładność niż testy stosowane dotychczas. Nowy test, zwany testem 4Kscore ™ (OPKO Lab), oferuje inne zalety w porównaniu z częściej stosowanym testem krwi z antygenem prostaty (PSA).

Test 4Kscore jest badaniem krwi, które pozwala na ocenę ryzyka zachorowania w kierunku agresywnego raka prostaty. W skład testu 4Kscore wchodzą 4 biomarkery (PSA, PSA wolny, PSA całkowity oraz hK2) oraz dane osoby – wiek, wynik badania per rectum i wynik biopsji – jeśli była wykonywana.

“Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.”

Pliniusz Starszy

Udowodniono, że nowy test 4Kscore  „wyklucza” częste problemy z tylko pojedynczymi badaniami krwi PSA :

  • Test ten nie jest specyficzny dla raka; wykrywa różne problemy z prostatą,
  • Nie uwzględnia naturalnej tendencji do wzrostu poziomu PSA z wiekiem.

Czynniki dodatnich testów krwi PSA i mogą być powodem, dla którego wielu mężczyzn przechodzi biopsję gruczołu krokowego, kiedy tak naprawdę jej nie potrzebują. Nowy test krwi 4Kscore, pomaga uniknąć „niepotrzebnych biopsji” raka prostaty.

Unikanie niepotrzebnych biopsji

Biopsje są nieprzyjemne dla pacjentów. Ponadto niosą ryzyko infekcji i krwawienia. Czasami wykrywają zmiany, które są niewielkie i nie wymagają leczenia. Mimo to, gdy pacjenci dowiadują się o tych drobnych nowotworach, może to powodować u nich niepotrzebny stres.

Zaletą nowego testu 4Kscore jest to, że jest bardziej specyficzny dla raka gruczołu krokowego. Wydaje się, że jest bardziej skuteczny przy identyfikacji zmian prostaty u pacjentów z ryzykiem nowotworów o wysokiej złośliwości niż badanie PSA „.

Najlepszy sposób na wykorzystanie nowego testu

Najlepszym sposobem na wykorzystanie nowego testu 4Kscore, nie jest zastąpienie wykonywania badania PSA. Przeciwnie, wykorzystanie nowego testu powinno być jako kontynuacja pozytywnego badania PSA, ale przed poddaniem się biopsji. Używając go w ten sposób, lekarze mogą zmniejszyć wykonywanie biopsji gruczołu krokowego o 30 do 50 procent.

Przeciwwskazania do wykonywania testu 4Kscore:

  • U pacjenta zdiagnozowano już raka prostaty.
  • Pacjent przeszedł badanie „per rectum” w ciągu ostatnich 4 dni.
  • Pacjent był leczony preparatem zawierającym inhibitor 5-alpha reduktazy (5-iRI) tak.
  • W ostatnich 6 miesiącach pacjent był leczony z powodu BPH (łagodnego przerostu gruczołu krokowego) lub przeszedł jakikolwiek inwazyjny zabieg urologiczny.

Wykrywalność zmian prostaty przy pomocy testu 4Kscore jest dość dobra, w odniesieniu do wielu populacji pacjentów – nie ma jednego typu pacjenta, który skorzystałby bardziej niż inni.

Według producenta 4Kscore, test został poddany obszernej ocenie klinicznej. Firma testowała „metodę badań” z udziałem ponad 20 000 mężczyzn w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Test 4Kscore stanowi duży krok we właściwym kierunku. Poprawia nasze badania przesiewowe w kierunku raka prostaty, może pomóc pacjentom uniknąć niepotrzebnych problemów i procedur, a jednocześnie dokładnie określić, kiedy istnieje realna potrzeba leczenia.

Aby wykonać test 4Kscore należy odbyć konsultacje urologiczną – lekarz zdecyduje o konieczności wykonania takiego badania.

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *