ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Przyprawy i zioła, które pomogą Ci zachować zdrowie

Podziel się

Najlepsze przyprawy i zioła dla Twojego zdrowia sprawiają że jedzenie jest smaczniejsze, jednocześnie poprawiając Twoje samopoczucie, a poprzez to zdrowie. Powinieneś regularnie przygotowywać jedzenie z dodatkiem ziół i przypraw – i jeśli to możliwe, używać kilku na raz.

Zioła takie jak czosnek są częścią rośliny, a przyprawy takie jak cynamon są zwykle wytwarzane z nasion, jagód, kory lub korzeni rośliny. Obie są wykorzystywane do aromatyzowania żywności, a badania pokazują, że są pełne zdrowych związków i mogą pomóc w zapobieganiu, jak i leczeniu chorób. „Wszystkie” zioła i przyprawy zwalczają stany zapalne i zmniejszają uszkodzenia komórek organizmu, to dlatego, że każde z nich jest bogate w fitochemikalia, które są zdrowymi chemikaliami roślinnymi. Fitochemikalia znane są również jako przeciwutleniacze – ale nie wszystkie są przeciwutleniaczami. Niektóre działają jak hormony, inne stymulują enzymy.

“Koncentrujmy się na zdrowiu człowieka i sposobach jego utrzymania, a nie na chorobach i sposobach ich leczenia.”

autor nieznany

Dodanie ziół i przypraw do diety ma jeszcze jedną zaletę: „Ponieważ są tak aromatyczne, poprawiają smak, ułatwiają ograniczanie spożywania niezdrowych składników, takich jak sól, cukier czy tłuszcz”. Związki z ziół i przypraw wraz z innymi pokarmami, które jesz, działając razem, zapewniają większe korzyści zdrowotne dla organizmu.

Zioła i przyprawy – wybierz naturalną formę

Najlepiej spożywać zioła lub przyprawy w formie naturalnej, ale ze względu na „niedostępność” w pewnych okresach czasu, można też  je przyjmować w formie tabletek, kropli. Być może zauważyłeś, że niektóre zioła i przyprawy są sprzedawane jako suplementy (np. Olejek z oregano).

Oto kilka ziół i przypraw, o których warto pomyśleć przy przyrządzaniu następnego posiłku:

 • Kardamon:
  Jednoroczna bylina z rodziny imbirowate, o ciepłym smaku z kamforowo-cytrynową nutą. Jest znany z łagodzenia rozstroju żołądka, a badania laboratoryjne pokazują, że może również pomóc w walce ze stanami zapalnymi. Pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi i odgrywa też ważną rolę w zapobieganiu wzrostu komórek rakowych. Ze wszystkich przypraw kardamon jest szczególnie bogaty w minerały, takie jak magnez i cynk.
 • Papryczka chili:
  Świeże, suszone lub sproszkowane chili dostarczy ci „dodatkowej energii”. Może również zwiększyć twój metabolizm i pomóc utrzymać zdrowe naczynia krwionośne. Jednym z możliwych „powodów” takiego jej działania, jest  kapsaicyna – związek zawarty w owocach, który sprawia, że ​​są ostre w smaku.
 • Cynamon:
  Cynamon jest „super przyprawą”, ponieważ jest słodki, ma niską zawartość kalorii i cukru, jest łatwy do kupienia i niedrogi. Można go dodawać prawie do wszystkiego, w tym do kawy i herbaty. Badania laboratoryjne pokazują, że cynamon może również pomóc w stanach zapalnych, „odeprzeć” wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki. Może zwalczać bakterie, a nawet chronić nas przed stanami chorobowymi, które wpływają na nasz mózg lub układ nerwowy – takimi jak choroba Parkinsona, czy choroba Alzheimera. Niektóre badania sugerują, że może też pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, chociaż inne badania tego nie potwierdzają: Używanie cynamonu może być część zdrowej diety, ale nie stosujmy go jako „leku” na cukrzycę.
 • Kakao:
  Możesz myśleć o kakao jako głównym składniku czekolady, ale jest to też „przyprawa” posiadająca wiele dodatków zdrowotnych. Kakao zawiera flawonoidy, które są przeciwutleniaczami, które, jak wykazano, poprawiają zdrowie serca. Flawonoidy robią to poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz pomagają utrzymać zdrowe tętnice wieńcowe (serce).
 • Kminek:
  Używany na całym świecie i znany jako główny składnik wielu potraw indyjskich, kminek jest naturalnie bogaty w żelazo. Może również odgrywać ważną rolę w odchudzaniu. Jedno z badań dotyczące nadwagi wykazało, że osoby, które dodawały do jedzenia łyżeczkę kminku na dzień, podczas stosowania diety niskokalorycznej, straciły więcej tkanki tłuszczowej i masy ciała, niż te osoby z tej samej diety, które nie dodawały kminku do jedzenia.
 • Czosnek:
  Ta roślina ma potężny związek zwany allicyną. Badania laboratoryjne wykazały, że może to zmniejszyć szanse zachorowania na serce, a nawet może pomóc zatrzymać rozwój komórek nowotworowych. Inne badania pokazują, że regularne spożywanie czosnku może pomóc przy podwyższonym poziomie cholesterolu i nadciśnieniu. Aby uzyskać maksymalne korzyści z czosnku, powinniśmy go posiekać lub zmiażdżyć: allicyna powstaje dopiero po pocięciu lub zmiażdżeniu komórek w czosnku.
 • Imbir:
  Naprawdę może pomóc na rozstrój żołądka – działa uspokajająco na wyściółkę układu trawiennego i może łagodzić nudności. Badania laboratoryjne pokazują również, że imbir ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Może być pomocny w zapobieganiu chorobom nowotworowym.
 • Rozmaryn:
  Niezwykle pachnące zioło, rozmaryn jest bogaty w przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom komórek. Nawet wąchanie może być dla ciebie dobre: ​​jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy przebywali w pomieszczeniu z zapachem rozmarynu, lepiej radzili sobie z testami pamięci i innymi zadaniami umysłowymi, w porównaniu z osobami, które przebywały w pomieszczeniu bez zapachu. Naukowcy sądzą, że jeden z jego związków, zwany 1,8-cineolem, może zwiększać aktywność mózgu.
 • Kurkuma:
  Ta żółta przyprawa zyskuje dużo rozgłosu i nie bez powodu. Jest to dobre źródło kurkuminy, przeciwutleniacza, który łagodzi stany zapalne. Badania sugerują, że kurkumina może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć szanse na zawał serca. Inne badania pokazują, że regularne spożywanie nawet niewielkich ilości kurkumy może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu choroby Alzheimera, prawdopodobnie poprzez zapobieganie powstawaniu płytek mózgowych prowadzących do demencji.
Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

  1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *