ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Starzenie się jest naturalną częścią życia, a zdrowe starzenie się, to zdrowy styl życia po przekroczeniu „magicznej granicy” 50 lat.

To, jak będziesz się czuć, gdy się zestarzejesz, zależy od wielu czynników, w tym od problemów zdrowotnych w twojej rodzinie i od  wyborów, które podejmujesz. Jeśli dbasz o swoje ciało i znasz pozytywne sposoby radzenia sobie ze stresem, możesz ograniczyć lub nawet zapobiec problemom, które często towarzyszą starzeniu.

“Staraj się utrzymać swoją duszę młodą i drżącą aż do starości.”

George Sand

Co to jest zdrowe starzenie się?

Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno, aby zmienić złe nawyki i zacząć dobre. Niezależnie od tego, kiedy zaczniesz wprowadzać u siebie zdrowy styl życia, może wpływać to na twoje samopoczucie.

Gdy twoje ciało się starzeje, możesz oczekiwać stopniowych zmian w swoim życiu, wg własnego tempa. To, jak twoje ciało starzeje się, zależy częściowo od twoich rodzinnych (genetycznych) wzorców starzenia się. Ale twoje wybory dotyczące stylu życia mają większy wpływ na to, w jaki sposób twoje ciało się starzeje. Na szczęście możesz kontrolować swój styl życia.

Tabletki przeciwbólowe mogą zmniejszyć cierpienie, ale nie eliminują prawdziwej przyczyny bólu i mogą prowadzić do uzależnienia. Oczywiście żaden owoc lub warzywo nie może złagodzić bólu, jeśli ktoś nie zmieni swoich ogólnych nawyków żywieniowych.

Objawy starzenia się organizmu które mogą dotyczyć Ciebie. 

Zdrowy styl życia może spowolnić wiele z tych normalnych skutków starzenia się.

Skóra – starzenie skóry polega na tym, że wraz z wiekiem staje się ona mniej elastyczna, bardziej sucha i pomarszczona. Odrastanie paznokci również spowalnia, a gruczoły łojowe stopniowo wytwarzają mniej oleju, dzięki czemu skóra staje się bardziej sucha niż wcześniej. Możesz spowolnić proces starzenia się skóry, stosując krem ​​nawilżający i chroniąc skórę przed słońcem za pomocą kremu przeciwsłonecznego i odzieży chroniącej przed słońcem.

Włosy – to normalne, że włosy stopniowo stają się rzadsze na głowie, okolicy łonowej i pod pachami. W miarę spadku liczby komórek pigmentowych włosów wzrasta ilość  siwych włosów.

Wzrost – w wieku 80 lat często tracimy nawet 5 cm wzrostu. Jest to często związane z normalnymi zmianami postawy, „zużycia” stawów, kości kręgosłupa i dysków kręgosłupa.

Słuch – z biegiem czasu zmiany w uchu powodują, że dźwięki o wysokiej częstotliwości są trudniejsze do usłyszenia, a zmiany tonacji mowy są też mniej słyszalne. Zmiany te mają tendencję do pogłębiania się po 55 roku życia.

Wzrok – większość osób po 40 roku życia potrzebuje okularów do czytania, ponieważ soczewki w oczach stają się mniej elastyczne (starczowzroczność). Jest również normalne, że widzenie w ciemnościach i ostrość widzenia mają tendencję spadkową. Również w późniejszych latach światło coraz bardziej przeszkadza w wyraźnym widzeniu, np.; zmiany widzenia mogą wpływać na zdolność do prowadzenia samochodu (bezpiecznej jazdy).

Sen – wraz z wiekiem pojawiają się zmiany w rytmie okołodobowym,  co ma duży wpływ na twój sen. Prawdopodobnie będziesz spać mniej w nocy i możesz nie spać tak głęboko jak wtedy, gdy byłeś młodszy. I jest bardzo prawdopodobne, że będziesz  budził się w nocy lub obudzisz się wcześnie rano.

CDN   >>>   Zdrowe starzenie się – zdrowy styl życia cz.2

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Może ci się spodobać również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *