ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Gdy ukończysz 50 lat, uświadamiasz sobie fakt, że się starzejesz – nawet jeśli podjąłeś „wszystkie właściwe kroki”, aby zachować zdrowie.

Dla wielu ludzi osiągnięcie wieku pięćdziesięciu lat przynosi wiele zmian – sukcesów, osiągnięć i wyzwań. Niektóre aspekty życia po pięćdziesiątce mogą być pod kontrolą, a inne są poza twoim zasięgiem; niektóre zmiany są ekscytujące, a nawet ożywcze, a inne mogą być bardzo trudne. Może się okazać że, zdrowie twoich rodziców zawodzi, twoje dzieci mogą być już dorosłe i prowadzą życie na własną rękę, możesz doświadczyć wzlotów i upadków związanych z karierą lub finansami … i nie ma co do tego wątpliwości – twoje ciało też się zmienia.

“Choroba pozwala poznać słodycz zdrowia, zło – dobra, głód – sytości, zmęczenie – wypoczynku.”

Heraklit z Efezu

Zdrowy styl życia; kilka kroków, które możesz podjąć, aby poprawić swoje zdrowie po ukończeniu 50 lat:

Jedz zdrowo.

Zwróć uwagę na dobre odżywianie i ogranicz spożycie sodu (soli) w swojej diecie. Ograniczaj pokarmy bogate w niezdrowe tłuszcze i pamiętaj, aby codziennie spożywać dużo owoców i warzyw, chudy nabiał, zdrowe tłuszcze (omega 3), pełne ziarna, błonnik, witaminy i minerały. Porozmawiaj z lekarzem na temat codziennych wymagań i zapytaj, czy powinieneś rozważyć przyjmowanie suplementów diety.

Bądź aktywny – fizycznie i psychicznie.

Wygospodaruj ze „swojego czasu” przynajmniej 30-60 minut i przeznacz je na zwiększenie swojej aktywności fizycznej przez kilka dni w tygodniu, zaplanuj ćwiczenia aerobowe dla zdrowia serca i ćwiczenia obciążające, aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie, wędrówki, taniec i podnoszenie ciężarów są dobrym wyborem. Znajdź kilka rozrywek, które Ci się spodobają. Przed rozpoczęciem „programu ćwiczeń” zwiększających aktywność fizyczną, należało by porozmawiać o tym z lekarzem.

Badania pokazują, że rzucenie wyzwania umysłowi może poprawić funkcjonowanie mózgu i ogólny stan zdrowia. Pozostań w kontakcie z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy są dla Ciebie ważni. Zajmij się interesującym hobby, którym zawsze chciałeś się zajmować, zagraj w karty z przyjaciółmi lub dołącz do klubu dobrej książki.

Utrzymaj „zdrową” wagę.

Nasz metabolizm w naturalny sposób spowalnia wraz z wiekiem, co utrudnia utrzymanie masy ciała pod kontrolą. Możesz zauważyć zmiany w kształcie twojego ciała i odkryć, że masz mniej energii. Dla kobiet jest to szczególnie uciążliwe po menopauzie.

Po przekroczeniu pięćdziesiątki mamy również tendencję do zastępowania beztłuszczowej masy ciała (mięśni) tłuszczem. Ponieważ tłuszcz spala mniej kalorii niż mięśnie, cykl przyrostu masy ciała często jest trudny do złamania – ale można to zrobić poprzez dietę i program z ćwiczeniami fizycznymi. Miej oko na „rozmiar talii względem bioder” – duży obwód w talii w porównaniu do rozmiaru bioder zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.

Zdrowe życie po 50, a używki

Nie pal tytoniu, ani nie używaj produktów tytoniowych. Nie jest łatwo rzucić palenia – zwłaszcza jeśli paliłeś przez lata. Porozmawiaj z lekarzem. Dostępnych jest wiele programów i leków, które pomogą Ci na stałe rzucić palenie. Rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie.

Pij alkohol tylko z umiarem (nie więcej niż jeden „drink” dziennie dla kobiet, dwa dla mężczyzn), jeśli w ogóle. Pamiętaj, że sposób, w jaki twoje ciało radzi sobie z alkoholem, może się zmieniać wraz z wiekiem.

CDN. ~ Zdrowe życie w wieku 50 lat cz.2

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Może ci się spodobać również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *