ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Podziel się

Twoje życie „biegnie” po wyznaczonej trasie z napisem „ZDROWY STYL  ŻYCIA”. Jednak czy możesz powiedzieć, że tak faktycznie jest.

Zwracasz uwagę na to co jesz, prowadzisz aktywne życie, znasz sposób na stres, Twój sen trwa 8 godzin, ale czy wiesz na co umarła Twoja ciocia, z jakiego powodu Twój dziadek jeździł na wózku inwalidzkim. Jakie choroby „nawiedzały” Twoją rodzinę? Czy znasz te informacje?

Czy znasz historię zdrowia swojej rodziny?

Jeśli już poznałeś informacje o zdrowiu krewnych, zaczerpnięte z historii Twojej rodziny, to ten fakt może uratować Ci życie. Dlatego też niektórzy lekarze zalecają pacjentom opracowanie historii zdrowia rodzinnego – dokumentu opisującego schorzenia występujące w ich rodzinach.

„Dowiedz się, co działo się w twojej rodzinie w zakresie schorzeń, chorób, bo może ci to pomóc  przewidzieć problemy, na które możesz być narażony, a tym samym będzie można podjąć działania, aby im zapobiec” – szczególnie takie jak; rak piersi, rak jelita, astma, rak prostaty, itp.

“Drodzy są rodzice, dzieci, krewni, domownicy, ale miłość wszystkiego zawarła w sobie ojczyzna.”

Cyceron

Aby odkryć swoje dziedzictwo zdrowotne należy:

Zrobić listę – choroby rodziny

Przyjrzyj się przynajmniej historii zdrowia swoich rodziców, dziadków, ciotek, wujków i kuzynów, a także „historii zdrowia” rodzeństwa i ich dzieci. „Dobra zasada to: conajmniej trzy pokolenia, a nawet lepiej, dwa pokolenia w górę i dwa pokolenia w dół”

Należy również zwrócić uwagę na czasy i warunki, w którym żyli nasi krewni, także na warunki i przyczyny chorób oraz zgonów.

Jeśli rozmowa z krewnymi nie jest możliwa, postępuj zgodnie z papierową ścieżką. Biblioteki rodzinne są doskonałym źródłem informacji, podobnie jak wszystkie miejsca, w których ludzie zapisali informacje genealogiczne.

Świadectwa urodzenia i akty zgonu, książeczki zdrowia dzieci i medyczne zapisy szpitalne również są dobrym źródłem.

Odkrycie wyników

Dobrym sposobem na uporządkowanie informacji jest utworzenie drzewa genealogicznego. To pozwala na umieszczanie różnych rejestrów medycznych na jednej stronie, a dodatkowo można go łatwo aktualizować. Pozwala także łatwo rozpoznać powtarzające się problemy. „Ogólnie rzecz biorąc, problem zdrowotny, który rozwija się w wieku poniżej 50 lat, może stanowić ryzyko, zwłaszcza jeśli występuje u więcej niż jednego krewnego„.

Udostępnij swoją historię – choroby rodziny

Jeśli będziesz już w posiadaniu informacji dotyczącej zdrowotności twojej rodziny, porozmawiaj z twoim lekarzem pierwszego kontaktu, aby przeprowadził badania w kierunku wykrytych chorób rodzinnych. Jeśli ty i twój lekarz odkryjecie niepokojące tendencje zdrowotne, możecie opracować plan zmniejszenia ryzyka danej choroby lub wczesnego jej wykrycia. Jeśli na przykład rak jelita grubego pojawia się często, może być konieczne wcześniejsze rozpoczęcie badania kolonoskopii. Ważną rzeczą będzie też poinformowania innych członków rodziny, o tym co znalazłeś. „Dzieląc się tymi informacjami, możesz przyczynić się do uratowania życia.

Następne kroki

Skoro już zebrałeś historię zdrowia swojej rodziny, w jaki sposób może ci ona pomóc?

  • Zastosuj względem siebie zdrowy tryb życia, takie jak ćwiczenia fizyczne i zdrowe jedzenie, aby wspomóc swoje ciało w zapobieganiu chorobom, takim jak rak, choroby serca i cukrzyca.
  • Zapytaj lekarza, czy powinieneś wykonywać badania przesiewowe wcześniej lub w częstszych odstępach czasu, niż jest to ogólnie zalecane. Domagaj się bardziej precyzyjnych narzędzi do wykonania badań przesiewowych. Na przykład, jeśli znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi, niektórzy lekarze mogą zalecać MRI oprócz mammografii.
  • Porozmawiaj z lekarzem na temat tego, czy możesz skorzystać z leków, które zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę występująca w rodzinie.
  • Jeśli twój lekarz to zasugeruje, odwiedź specjalistę genetyki, aby ocenić ryzyko i przetestować pewne choroby.

Ważne jest, że poprzez „kompletowanie wiedzy” na temat historii zdrowia rodziny, można było „pomóc” w zapobieganiu i leczeniu chorób które zagrażają Tobie lub komuś z Twojej rodziny.

Tagi
Stanisław Mesjasz

Pasjonat "Zdrowego stylu życia" w prawdziwym tego słowa znaczeniu (ale nie do przesady). Poprzez swój "Rozwój osobisty" doskonalenie swego postępowania i charakteru. Moje motto: Mieć życie dla siebie!

    1

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *